Scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie 6-latków
Grupa wiekowa: 6-latki
Temat kompleksowy: DARY JESIENI
Temat dnia: „Zdrowe owoce i warzywa”
Cele ogólne:
- rozwijanie aktywności dziecka w grupie poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach.
- wdrażanie i przestrzeganie zasad higieny przed spożywaniem warzyw i owoców.
- doskonalenie wiadomości o warzywach i owocach.
- uświadomienie dzieciom potrzeby spożywania warzyw i owoców jako przykładu zdrowego odżywiania.
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat.
- kształcenie umiejętności klasyfikowania.
- rozwijanie poczucia rytmu.
- kształtowanie umiejętności logicznego myślenia.
- rozwijanie spostrzegawczości i umiejętności interpretowania zdarzeń przedstawionych na obrazkach.
- doskonalenie sprawności manualnej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi klaskać i tupać zgodnie z rytmem słyszanej piosenki.
- rozpoznaje i nazywa wybrane owoce i warzywa.
- potrafi wystukać słowa piosenki podzielone na sylaby.
- nazywa części jadalne warzyw.
- wypowiada się pełnymi zdaniami.
- rozumie znaczenie jedzenia owoców i warzyw dla zachowania zdrowia.
- rozwija logiczne myślenie podczas rozwiązywania zagadek słownych.
- aktywnie uczestniczy w zajęciach.
- przestrzega reguł zabawy.
- uczestniczy w zabawie ruchowej.
- sprawnie reaguje na sygnał słuchowy.
- tworzy zbiory owoców i warzyw
- uważnie słucha czytanych tekstów.
- wypowiada się na temat usłyszanego wiersza.
- rozwiązuje zagadki o warzywach i owocach.
- potrafi wskazać, gdzie jest więcej, a gdzie mniej owoców/ warzyw.
- potrafi ułożyć historyjkę obrazkową.
- dzieli nazwy owoców i warzyw na sylaby.
- czyta globalnie.
- potrafi podać nazwę pierwszej głoski w nagłosie wyrazu.
- rozwija zdolności manualne przez wykonanie pracy plastycznej.
Metody pracy:
- metoda słowna - rozmowa, wiersz, instruktaż nauczyciela,
- pedagogika zabawy,
- ćwiczenia praktyczne,
- metoda aktywizująca - burza mózgów,
- metoda czynna – zadań stawianych do wykonania dziecku,
- metoda oglądowa – pokaz ilustracji, obrazków,
- oparta na działaniu – wykonywanie pracy plastycznej.
Formy pracy:
- z cała grupą,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- woreczki gimnastyczne (po 1 dla każdego dziecka), magnetofon, płyta CD z piosenką „Jarzynowy wóz”, wiersz „Witaminowe abecadło” Stanisława Karaszewskiego, kolorowe ilustracje do zajęć związane z omawianym tematem, kosz, eksponaty owoców i warzyw (jabłko, marchewka, pomidor, gruszka, pietruszka, ogórek, banan, kiwi, brzoskwinia, nektaryna), kartoniki z napisami: „owoce, warzywa”; dwie tace, zagadki o owocach
i warzywach, „Tropiciele” książka do czytania, klej, bibuła, kontury owoców i warzyw wyciętych z papieru.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie dzieci.
2.Zabawa ruchowo - słuchowa przy piosence
„Jarzynowy wóz”.
Jarzynowy wóz
autor nieznany
Ref.: Jechał, jechał wóz,
smaczne rzeczy wiózł,
tur, tur, tur, turkotał,
smaczne rzeczy wiózł.
Tu marchew czerwona,
kapusta zielona,
rzodkiewek czerwone kuleczki,
w słonecznym kolorze słonecznik.
Tu strączki fasoli
i bobu do woli,
szpinaku zielona tam góra,
i burak pąsowy jak burak.
Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym. Przed każdym dzieckiem leży woreczek z grochem. Dzieci wystukują o woreczek, naprzemiennie prawą i lewą pięścią, słowa piosenki podzielone na sylaby.
Dzieci słuchając piosenki realizują ruchem jej rytm – klaskanie, tupanie.
3.Rozmowa na temat wartości odżywczych warzyw i owoców, w oparciu o wiersz Stanisława Karaszewskiego- „Witaminowe abecadło”. „Witaminowe abecadło”
S. Karaszewski
Oczy, gardło, włosy, kości
zdrowsze są, gdy A w nich gości.
A w marchewce, pomidorze,
w maśle, mleku też być może.
B - bądź bystry, zwinny, żwawy
do nauki i zabawy!
W drożdżach, ziarnach i orzeszkach,
w serach, jajkach B też mieszka.
Naturalne witaminy
lubią chłopcy i dziewczyny.
Bo najlepsze witaminy
to owoce i jarzyny.
C - to coś na przeziębienie
i na lepsze ran gojenie.
C: porzeczka i cytryna,
świeży owoc i jarzyna!
Zęby, kości lepiej rosną,
kiedy D dostaną wiosną.
Zjesz ją z rybą, jajkiem, mlekiem.
Na krzywicę D jest lekiem.
Naturalne witaminy
lubią chłopcy i dziewczyny.
Bo najlepsze witaminy
to owoce i jarzyny.
Po wysłuchaniu wiersza dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela:
Dlaczego powinniśmy jeść dużo warzyw i owoców?
Burza mózgów:
- zdrowe,
- mają dużo witamin
- smaczne
- można zastąpić nimi słodycze
- uodparniają na choroby
W jakiej postaci możemy spożywać warzywa i owoce?
(surowe, gotowane, mrożone, dżem, kompot)
Co przyrządzamy z owoców i warzyw? (soki, ciasta, zupy, surówki)
O czym należy pamiętać przed zjedzeniem owocu lub warzywa?
(zwrócenie uwagi na higienę)
4.„Kosz z owocami i warzywami” – zabawa dydaktyczna.
Klasyfikowanie okazów zgromadzonych w koszyku. Różnicowanie pojęć: owoce, warzywa. Dzieci tworzą zbiory: owoce - warzywa, rozkładając je na 2 tace uzasadniając swój wybór czy to owoc czy warzywo. Na koniec wszyscy wspólnie przeliczają zbiory i określają, gdzie jest więcej, a gdzie mniej?
- nazywanie jadalnych części warzyw.
- nazwanie powstałych zbiorów: To są owoce. To są warzywa.
- czytanie globalne wyrazu: owoce, warzywa.
5.„Sałatka jarzynowa” – zabawa ruchowa z obszaru pedagogiki zabawy.
Dzieci siedzą w kole na krzesełkach. Nauczyciel przydziela dzieciom nazwę jednego z trzech warzyw (marchew, burak, rzodkiewka). Nauczyciel siedzi w środku i prowadzi zabawę. Wymienia nazwy dwóch warzyw, np. burak, marchew.Dzieci będące tymi warzywami zamieniają się miejscami. Po kilkukrotnym powtórzeniu nauczyciela podaje hasło: Sałatka jarzynowa! Wówczas wszyscy, łącznie z nauczycielem szukają dla siebie nowego miejsca w kole. Osoba, dla której zabrakło miejsca w kole, siada na środku i dalej prowadzi zabawę.
6.„Warzywo czy owoc” – rozwiązywanie zagadek.
Dzieci siedzą na dywanie, nauczyciel czyta zagadki o warzywach i owocach a dzieci je rozwiązują. Po odgadnięciu zagadki zadaniem dzieci jest określenie czy to owoc czy warzywo.
-wyodrębnianie głoski w nagłosie. Podział nazw owoców i warzyw na sylaby.
Wielka księga zagadek (wybór)
Arkadiusz Maćkowiak
Znajdziesz w sadzie ją, na drzewie,
Jadłeś już ją, jestem pewien.
Oprócz śliwki i jabłuszka
Popularna jest też… (gruszka)
Wystaje jej z ziemi nać,
Resztę trzeba wyjmować.
Kształtem marchew przypomina,
Biały kolor ma roślina. (pietruszka)
Roślina to taka, co kolby posiada.
Można prażyć jej nasiona, a potem je zjadać.
Ja jem często w kinie popcorn, przyznać się nie wstydzę. W domu także można zrobić pyszną… (kukurydzę)
Jest kapusty przyjacielem,
Zastosowań ma on wiele:
W wodzie można go gotować,
Z drugim daniem na stół podać,
Zupę z niego się gotuje.
Ten, kto wie, niech odgaduje. (kalafior)
Popularna oraz zdrowa,
Zwykle jest pomarańczowa.
Do surówek i sałatek
Doskonały to dodatek.
Ją króliki ubóstwiają
I warzywo to zjadają. (marchew)
To pyszne owoce – borówkami zwane –
Czarne lub czerwone, na krzakach widziane,
W lesie często rosną, przyjacielu młody,
Teraz powiedz, proszę, co to jest? (jagody)
Należy ona do warzyw,
Na patelni ją się smaży.
Gdy ją kroisz, łezki płyną,
Barwy żółtej jest rośliną. (cebula)
W ogródku ją każdym znajdziesz – żółtą lub zieloną.
Popularnym jest warzywem, rośliną strączkową.
W filmie także występuje, Jasia nosi imię –
Bohater to bardzo śmieszny, w całym świecie słynie. (fasola)
Kwaśny w smaku owoc mały,
W żółtej skórce mieszka cały.
W nim zawarta witamina.
Czy już wiesz, że to…? (cytryna)
Piękna to roślina,
Słońce przypomina.
Ziarna jego jesz.
Co to jest, już wiesz? (słonecznik)
To roślina popularna oraz bardzo zdrowa.
Ukiszona bywa w beczce – pyszna, wyborowa.
Jeszcze dodam, że jej głowa jest cała zielona.
To już koniec podpowiedzi – zagadka skończona. (kapusta)
7.Praca z książką.
Wykonanie zadań w książce do czytania – Cz 11 – ustalanie kolejności zdarzeń w historyjce obrazkowej. Ćwiczenia słownikowe.
8.„Owocowo-warzywna wyklejanka” praca plastyczna.
Zadaniem dzieci jest wyklejenie szablonu owocu/warzywa za pomocą kuleczek z bibuły.
9.Czynności porządkowe. Wywieszenie prac dzieci na gazetce przedszkolnej.
10.Zakończenie zajęć.