Scenariusz zajęć
Grupa wiekowa: 3,4, – latki
Temat kompleksowy: „Dbamy o zdrowie”
Temat zajęcia: Co wiemy o zdrowiu?
Cel ogólny:
• Promowanie zdrowego stylu życia
• Stwarzanie okazji do dokonywania przez dziecko stosownych do wieku wyborów zdrowotnych i zdaniu sobie sprawy z ich konsekwencji.
Cele operacyjne – Dziecko:
• zna zasady zdrowego odżywiania,
• rozumie potrzebę dbania o higienę całego ciała,
• rozumie konieczność dbania o higienę jamy ustnej i rąk
• wie, że aktywny wypoczynek służy zdrowiu,
• uważnie słucha wiersz: „Nasze zdrowie” B. Lewandowskiej
• aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
• wykonuje prace współpracując z kolegami
Metody:
• podająca (pogadanka),
• aktywizująca,
• praktyczna,
• metoda ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne
Formy pracy:
• praca zbiorowa,
• praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
• przybory pomagające utrzymać czystość,
• tekst wiersza „Nasze zdrowie” B. Lewandowskiej,
• magnetofon,
• płyta CD z nagraniem „Szczotka, kubek, pasta”,
• karty z rysunkami zdrowych produktów żywieniowych,
• Lizaki z kolorem czerwonym i zielonym
• Szablon postaci chłopca i dziewczynki
Przebieg zajęć
1. Powitanka – „Na dywanie już siadamy i zajęcia zaczynamy Cicho -sza, cicho-sza, cicho-sza”- dzieci mówią rymowankę z różnym natężeniem głosu.
2. Wysłuchanie wiersza: „Nasze zdrowie” B. Lewandowskiej.
Doktor rybka niech nam powie
Jak należy dbać o zdrowie!
Kto chce prosty być jak trzcina,
Gimnastyką dzień zaczyna!
Całe ciało myje co dzień
Pod prysznicem, w czystej wodzie.
Wie, że zęby białe czyste
Lubią szczotkę i dentystę!
Pije mleko, wie, że zdrowo
Chrupać marchew na surowo.
Kiedy kicha czysta chustka
Dobrze mu zasłania usta.
Chcesz, to zobacz, jak jeść jabłka
Na obrazku bez zarazków.
Rób tak samo, bo chcesz chyba
Tak zdrowy być jak ryba.
Rozmowa kierowana pytaniami nauczyciela:
- Kim był doktor w wierszu?
- Od czego powinniśmy zaczynać dzień?
- Co trzeba robić, aby być zdrowym?
- Jak Wy dbacie o swoje zdrowie?
- Co by było gdybyśmy się nie myli?
- Jakie przybory pomagają zachować nam czystość?
3. „Znam swoje ciało” – zabawa dydaktyczna wg metody Weroniki Sherborne – rozwijanie świadomości ciała.
- wysokie unoszenie kolan,
- bieg z unoszeniem kolan,
- czworakowanie,
- obroty w pozycji siedzącej,
- pełzanie,
- turlanie,
4. Zabawa Prawda/Fałsz- nauczyciel zadaje pytania dzieciom, które odpowiadają za pomocą podniesienia koloru zielony – prawda, czerwony-fałsz.
- Owoce i warzywa są niezdrowe?
- Należy pić dużo mleka?
- Słodycze dbają o nasze zęby?
- Nie wolno się dużo myć bo się rozpuścimy?
- Dzielimy się szczoteczką do zębów?
-
5. „Szczotka, pasta, kubek”” – zabawa ruchowa przy piosence.
6. „Zdrowisia i Niezdrowiś”- praca plastyczna. Dzieci wyklejają obrazkami produktów spożywczych postacie chłopca-produkty niezdrowe, dziewczynki – produkty zdrowe. Praca zbiorowa.
7. Ewaluacja: Przypomnienie o czym dzisiaj była mowa na zajęciach. Zapytanie dzieci czy podobały się zajęcia? Prośba o odpowiedź za pomocą miny (wesoła – podobały mi się, smutna – nie podobały mi się, neutralna – brak reakcji).
8. Podziękowanie za udział w zajęciach.