Materiały: Scenariusze zajęć

DYNIOWA GRA DYWANOWA

DYNIOWA GRA DYWANOWA

Zajęcie zostało przeprowadzone na zakończenie projektu – Jesień. Do przeprowadzenia gry wykorzystano rozłożone na dywanie obrazki dyni (uśmiechnięte i bez uśmiechu). Pod uśmiechniętymi dyniami zostały ukryte polecenia - zadania i zagadki do rozwiązania o jesiennej tematyce. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy. Na początku wyjaśniono zasady gry oraz zwrócono uwagę na przestrzeganie kolejności w rzutach kostką.

Temat projektu edukacyjnego:Jesień dookoła nas
Temat zajęć : Dyniowa gra dywanowa – utrwalenie wiadomości o jesiennej tematyce.

Hasła podstawy programowej
I/5
II/7
III/8
IV/12, 18

Cele ogólne: utrwalenie wiadomości zdobytych podczas realizacji projektu – Jesień, wdrażanie do zdrowej rywalizacji.

Cele operacyjne: dziecko
- zna i nazywa owoce i warzywa
- porządkuje liście z drzew do odpowiedniego owocu (dąb- żołędzie, klon – nosek, kasztanowiec – kasztan)
- rozpoznaje szyszki z drzew (sosna, świerk, modrzew),
- układa szyszki od najmniejszej do największej
- przelicza w zakresie 6
- zna i nazwy zwierzęta leśne, rozwiązuje zagadki słowne (sarna, lis, sowa, jeż, mrówka, dzięcioł, dzik, wiewiórka)
- zna nazwy grzybów jadalnych, rozwiązuje zagadki obrazkowe (borowik, kurka, kozak ) i trujących (muchomor czerwony i sromotnikowy)
- układa rytmy z materiału przyrodniczego
- przestrzega kolejności w rzutach kostką
- współdziała w zabawach ruchowych
- potrafi zachować się przy stole
- stosuje zwroty grzecznościowe

Metody:
- słowna - zagadki
- oglądowa- ilustracje
- praktyczna (działania dzieci)
- elementy metody Gruszczyk- Kolczyńskiej

Środki dydaktyczne: gra dywanowa - obrazki dyń, kostka, pionki – dynie, zagadki o zwierzętach, ilustracje zwierząt leśnych i grzybów, materiał przyrodniczy – kasztany, liście, szyszki, żołędzie, talerzyki, zupa dyniowa

Formy organizacyjne:
- indywidualna,
- grupowa

Aktywności:
- literacka i językowa – zagadki słowne
- matematyczna ( przeliczanie, klasyfikowanie i segregowanie)
- przyrodnicza (utrwalanie nazw zwierząt leśnych, grzybów, warzyw, owoców, szyszek, drzew i ich liści i owoców )
- ruchowa (zabawa ruchowa )

Przebieg zajęcia:

1.Powitanie, podział dzieci na dwie grupy .

2.Wyjaśnienie i ustalenie zasad gry (start, meta, pionki, kostka)


3.Rozwiązywanie zadań napotkanych na wyznaczonych polach na trasie: START – META:

- tworzenie zbiorów warzyw i owoców

- rozwiązywanie zagadek obrazkowych na temat grzybów (borowik, kurka, kozak)

- rozwiązywanie zagadek słownych na temat zwierząt leśnych (sowa, dzik, lis, mrówka, sarna):

Rudy ogon, ruda kita
Za drzewami gdzieś pomyka (lis)

Ma okrągłe oczy, świetnie widzi w nocy
Doskonale słyszy, poluje na myszy (sowa)

Ze smakiem będzie, chrupał żołędzie (dzik)

Kręcą się i pracują, kopiec z igieł budują (mrówki)

Żyje w naszych lasach, ma męża jelenia
Gdy jest mała to ma łatki, potem futro zmienia (sarna)

- zabawa ruchowa przy piosence „Ogórek” (jesienna gimnastyka)

- układanie szyszek od najmniejszej do największej

- dopasowanie liści do odpowiedniego owocu: dąb- żołędzie, kasztanowiec – kasztan, klon – nosek (nasiona)

- układanie rytmów z materiału przyrodniczego (kasztan, szyszka, listek itd.)


4. Nagrody za udział w zabawie, współdziałanie –
pieczątki.

5. Wspólny poczęstunek – dyniowa zupa (przygotowana wcześniej przez rodziców).

Opracowała: Monika Szczecina




Grupy wiekowe
wpis edytowano 2019-01-25, 21:40
Komentarze
Avatar
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować lub zarejestrować
pozostało:
Brak komentarzy.