Materiały: Scenariusze zajęć

" JESIENIĄ BAWIMY SIĘ WESOŁO"

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO -
" JESIENIĄ BAWIMY SIĘ WESOŁO"


Prowadząca: Monika Pik
Grupa: 3,4-latki,
Data: 23.09.2015r.

CELE OGÓLNE:

 motywowanie do zgodnego udziału w życiu grupy
 wzmocnienie więzi rodzinnych poprzez wspólną zabawę dzieci i rodziców,
 rozwijanie umiejętności porozumiewania się,
 rozwijanie wrażliwości na kolory,
 rozbudzanie zainteresowania zmianami zachodzącymi w przyrodzie,
 bliższe zapoznanie dzieci ze światem przyrody,
 rozwijanie zainteresowań technicznych,
 rozwijanie wrażliwości słuchowej,
 umożliwienie rodzicom zaobserwowania swojego dziecka na tle grupy,


CELE OPERACYJNE:

 dziecko rozwiąże zagadki słowne,
 potrafi określić charakterystyczne cechy jesiennej pogody,
 aktywnie uczestniczy we wspólnych zabawach,
 wymieni zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią,
 porusza się w przestrzeni według poleceń N,
 dostrzega piękno otaczającej przyrody,
 śpiewa piosenki i bawi się w grupie,
 udzieli odpowiedzi na pytania,
 odszuka jesiennego liścia ze swoją wizytówką,
 uczestniczy w zabawach relaksacyjnych, odpoczywając przy muzyce, w zabawach z chustą animacyjną
 zaprojektuje i wykona pracę plastyczną na określony temat.

PODSTAWA PROGRAMOWA:

1.1 dziecko obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby zrozumieć to, co mówią i czego oczekują,
1.2.przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej,
3.3 uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach,
3.4 w sposób zrozumiały mówi o swoich potrzebach i decyzjach,
5.3 jest sprawne ruchowo
11.1 rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla
poszczególnych pór roku; podejmuje rozsądne decyzje i nie naraża
się na niebezpieczeństwo wynikające z pogody, np. nie stoi pod drzewem
w czasie burzy, nie zdejmuje czapki w mroźną pogodę;
12.3 potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych
porach roku; wie, w jaki sposób człowiek może je chronić i pomóc
im, np. przetrwać zimę.

METODY:
• słowna - rozmowa, zagadki, polecenia N do wykonania, wiersz
• czynna - zadania stawiane dzieciom do wykonania,
• oglądowa - pokaz, obserwacja

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

 piosenki z płyty CD,
 chusta animacyjna,
 zagadki o porach roku i obrazki, napisy, materiały plastyczne na stolikach.
dary jesieni: liście, kasztany, żołędzie, szyszki, orzechy, jarzębina, głóg, łupiny orzechów, pędzle farby, klej, wełna, krepina, duże arkusze brystolu, guziki, korale, mazaki, nożyczki, wycinanki,
 obrazki do zagadek o jesieni, lampka zapachowa, suszarka, olejek lawendowy, rekwizyty do zabaw, kroplomierz, spryskiwacz, tasiemki,

PRZEBIEG:

1. Dzieci odszukują swoich jesiennych liści na których umieszczone są wizytówki dzieci, po czym siadają na nich zajmując miejsce.

2. Rozpoczęcie zajęcia N. przekazuje kolejno dzieciom i rodzicom zapalony lampion i czeka aż do niej powróci- zwrócenie uwagi na zapach i ciepło.

3. Przedstawienie się - dziecko przedstawia się dzieląc swoje imię na sylaby.
4. Odczytanie listu od pani Jesieni zawierającego szereg zadań do wykonania przez dzieci. (Załącznik nr 1)
5. Kto uważnie słuchał mojego listu z łatwością odpowie na moje pytania:
• kto maluje świat na złoty kolor?
• jakie dary daje ludziom jesień?
• jakie przetwory robią ludzie z owoców?
6. W kopertach macie pocięte obrazki. Proszę ułóżcie je w całość.
7. Zapraszam do zabawy w nawlekanie korali jarzębiny, przy muzyce Tytusa Wojnowicza.
8. Posłuchajcie jesiennych zagadek. Podpowiedzą do nich są obrazki.

Co to za pani, w złocie, w czerwieni,
sady pomaluje, lasy przemieni,
a gdy odejdzie gdzieś w obce kraje,
śnieżna zawieja po niej zostaje. (jesień)

Kiedy rośnie – to się zieleni.
Kiedy spada – złotem się mieni (liść)
Wiosną zielono rosną,
latem – gadają z wiatrem,
jesienią – barwy zmienią,
a zimą – śnią pod pierzyną. (liście)

Co to jest? Odgadnij!
Leci tylko w dół.
Jest tylko na dworze.
Suchy być nie może.(deszcz)

W lesie go spotkasz i dziwisz się srodze,
bo on ma kapelusz,
a gdzie na nodze.(Grzyb)

Gdy na deszcz się zbliża,
chętnie go otwierasz (parasol)

Jak płomień rudy, wśród drzew pomyka.
Chętnie by porwał gąskę z kurnika. - (Lis)

Choć przytulne ma mieszkanie, na zimę futro zmienia.
Żaden orzech nie jest dla niej trudny do zgryzienia? (wiewiórka)

Berecik czerwony w białe kropeczki.
Nie chcą go brać dzieci ani wiewióreczki. (muchomor)

9. Słuchanie odgłosów: deszczu, wody, wiatru.

10. Zabawa ruchowa "Z małej chmury duży deszcz". - Rodzice trzymają oburącz chustę animacyjną - to chmura, która opada i unosi się do góry. Dzieci to deszcz - siedzą na podłodze pod chmurą. Gdy usłyszą muzykę - kropelki deszczu tańczą wokół chmury, na przerwę w muzyce - wracają pod chmurę.

11. Zabawa ruchowa przy muzyce - " Znajdź przyjaciela" - zadaniem dzieci i rodziców jest znalezienie swojej połówki serca oznakowanej takim samym znaczkiem.

12. Zabawa wspólna - masaż relaksacyjny. Rodzice robią masaż dzieciom.

Drzewom we włosy dmucha wiatr - dmuchanie we włosy
A deszczyk kropi kap, kap, kap - delikatnie stukanie w plecy,
Krople kapią równiuteńko, szepczą cicho mój maleńki - głaskanie po włosach i całym ciele,
Leci listek, leci przez świat - przesuwanie opuszkami palców po plecach,
Gdzieś tam na ziemię cicho spadł - lekkie naciskanie w jednym miejscu
Leci drugi, leci trzeci - przesuwanie opuszkami palców po plecach dwa razy
Biegną zbierać listki dzieci - szybkie stukanie po plecach wszystkimi palcami
I z uśmiechem wszystkie liście układają w piękne kiście - głaskanie po plecach.

13. Zabawa ruchowa i śpiewanie piosenki pt. „Kolorowe listki” (rekwizyty – tasiemki z krepiny)
Kolorowe listki
1.Kolorowe listki z drzewa spaść nie chciały
kolorowe listki na wietrze szumiały
szu szu szu
szumiały wesoło
szu szu szu
wiowały w koło
2.Kolorowe listki bardzo się zmęczyły
kolorowe listki z drzewa zeskoczyły
chop chop chop
tak sobie skakały
chop chop chop
w koło wirowały
3. Kolorowe listkispadły już na trawe
kolorowe listki skończyły zabawę
cicho sza
listki zasypiają
cicho sza
oczka zamykają

14. Zabawa ,,Czy to deszczyk? - określenie swoich wrażeń, N. spacerując między dziećmi przy pomocy zraszacza do kwiatów rozpyla nad nimi wodę. Dzieci mówią o swoich wrażeniach. Następnie dzieci zamykają oczy , a N. przy spokojnej muzyce dozuje każdemu dziecku kroplomierzem kropelkę wody, mówiąc, że pochodzi z deszczowej chmurki.

15. Zabawa "Tajemnice jesieni” - uczestnicy stoją/siedzą w kręgu, podają sobie pudełko i rytmicznie powtarzają tekst: „Jesień tu, jesień tam, jesień bardzo dobrze znam!”. Osoba, u której pudełko się zatrzyma, losuje skarb z pudełka. Pośród skarbów znajdują się: naturalne okazy przyrodnicze: szyszki, kasztany, żołędzie, liście, igły z drzewa, warzywa i owoce Dziecko podaje nazwę wylosowanego okazu.

16. Praca plastyczna „Jesienne drzewo” – (edukacja przez ruch Doroty Dziamskiej), na karkach A4 dzieci wraz z mamami rysują koła przy rytmicznej muzyce, na przerwę w muzyce zatrzymują się, po zapełnieniu całej powierzchni karki dzieci z pomocą rodziców wycinają kolorowe koła i naklejają na dużym arkuszu papieru Po omówieniu prac plastycznych następuje umieszczenie rysunków na tablicy grupowej w holu przedszkolnym.

17. Omówienie prac i zorganizowanie wystawy.
18. Słodki poczęstunek i podziękowanie rodzicom i dzieciom za spotkanie.

To już koniec zabaw. Byliście super. Wkrótce za niedługi czas odwiedzi Was moja siostra Zima z którą również będziecie sie znakomicie bawić. Czekajcie na list od pani Zimy. Trzymajcie się cieplutko. Buziaki dla wszystkich Motylków.

Pani Jesień
Grupy wiekowe
Komentarze
Avatar
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować lub zarejestrować
pozostało:
Brak komentarzy.