Relacje

Subskrybuj
DLA PSZCZÓŁEK I ICH RODZICÓW (10)

DLA PSZCZÓŁEK I ICH RODZICÓW (10)

DROGIE PSZCZÓŁKI,
w związku z Dniem Matki w tym tygodniu porozmawiamy o naszych rodzicach. Na początku zapraszam Was do wysłuchaniu opowiadania „Tajemnicza mama”. Nagranie tu: www.padlet.com/zklimek/przedszkolaki

Jak myślicie, kim była mama Ani? Jaki wykonywała zawód? Jakie zawody wykonywały mamy dzieci z opowiadania? Jakie zawody wykonują Wasi rodzice? Porozmawiajcie z mamą i tatą na temat ich pracy, spróbujcie zapamiętać, co robią Wasi rodzice.

Zachęcamy Was do wspólnej zabawy „Zagadkowa osoba”. Mama/tata opowiada, co robi osoba wykonująca jakiś zawód, np. „Ta osoba uczy dzieci w szkole”, a wy spróbujcie zgadnąć, o kim mowa.

„Co robi mama? Co robi tata?” – tym razem mama/tata za pomocą ruchów i gestów prezentuje Wam czynności/obowiązki najczęściej wykonywane przez siebie w domu (np. podlewanie kwiatów, mycie naczyń). Spróbujcie odgadnąć co to za czynność, a następnie wszyscy naśladujcie wykonywanie tej czynności.

Świetnie potraficie rozwiązywać zagadki, więc my też kilka dla Was mamy. Poproście rodziców o narysowanie na kartce podstawowych figur geometrycznych, później wysłuchajcie kolejnych zagadek i wskażcie na ilustracji figurę, która jest rozwiązaniem danej zagadki. Utrwalcie nazwy wszystkich figur geometrycznych.

Ta piramida mała,
trzy boki i trzy rogi miała. (trójkąt)

Cztery rogi, cztery kąty, boki cztery też.
Długie dwa, krótkie dwa, ta figura to właśnie ja. (prostokąt)

Ma kąty – choć to nie pokój.
Ma rogi – choć to nie krowa.
Złóż patyczki równe cztery
i figura już gotowa. (kwadrat)

Ma je rower, ma samochód, we wrotkach jest też.
Jaka to figura? Może już to wiesz? (koło)

Proponujemy, byście położyli się na brzuchu, a mama/tata na Waszych plecach nakreśli figurę: koło, kwadrat, trójkąt lub prostokąt. Wy musicie odgadnąć, jaki to kształt. Potem następuje zamiana ról.

Zachęcamy do wykonania geometrycznych kanapek z ulubionych produktów. Jaki kształt ma kromka chleba? Plaster szynki, plaster sera – kwadrat, prostokąt czy koło? Plaster ogórka, pomidora, rzodkiewki z Waszych ogródków, jaki ma kształt? A może zrobicie trójkątne tosty z dżemem? Poeksperymentujcie: co będzie, jak przekroicie kwadratowy plaster sera na pół? A co, jak przekroicie po skosie? Bawcie się, przygotowując atrakcyjne w formie jedzenie i koniecznie wspólnie nazywajcie kształty.

Z okazji Dnia Mamy zachęcamy Was również do wspólnego upieczenia ciasteczek owsianych.

Składniki:
- 1 kg płatków owsianych;
- po 1 dużej paczce: rodzynek, migdałów, suszonej żurawiny, pestek dyni, pestek słonecznika;
- 1 szklanka cukru;
- 2 całe jajka;
- aromat migdałowy.

Płatki owsiane, rodzynki, migdały, wszystkie pestki, żurawinę i cukier wsypujemy do dużej miski. Dodajemy całe jajka i zapach migdałowy. Następnie wszystko dokładnie mieszamy, by składniki się połączyły. Formujemy małe kulki, lekko je ugniatamy na płasko i układamy na blasze wyłożonej pergaminem. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. C i pieczemy ok. 5 – 10 minut. Smacznego!

Ciasteczka pieką się w piekarniku, a Wy poproście mamę lub tatę, by wysypali Wam trochę mąki na blat stołu. Spróbujcie palcem narysować figury geometryczne, których nazwy już zapewne pamiętacie.

Posłuchajcie nowej piosenki pt.: „Moja wesoła rodzinka”.
Nagranie wraz ze słowami piosenki znajdziecie na padlecie: https://padlet.com/zklimek/5u0cwrzpib0d oraz tu:



Posłuchajcie nagrania piosenki na siedząco. Siedząc możecie poruszać do melodii np. głową lub rękami. Następnie mama/tata wystukuje rytm piosenki klaszcząc. Wy słuchajcie uważnie i powtarzajcie na zasadzie echa również klaszcząc. Potem ponownie wysłuchajcie piosenki i w jej trakcie wystukujcie rytm.

Zachęcamy Was także do wykonania pięknego serduszka z okazji Dnia Matki za pomocą ołówka z gumką (lub patyczka do uszu), farby i kartki. Wytnij serce z papieru i połóż je na białą kartkę. Następnie zamocz gumkę na ołówku w farbie i odbijaj kółeczka wokół wyciętego serca. Na koniec ostrożnie ściągnij papierowe serce i podaruj mamie upominek.

Najstarsze Pszczółki, możecie wykonać również prezent dla mamy oraz pudełko dla taty, które znajdziecie w Waszych wycinankach.

Oczywiście nie zapominamy o aktywności fizycznej!. Polecamy zaprosić do wspólnej zabawy mamę lub tatę.



Pani Sabina proponuje następujące ćwiczenia logopedyczne:

1. Co przedstawiają obrazki? Wyklaszcz słowa, dzieląc je na sylaby. Następnie pod każdym obrazkiem narysuj tyle kropek, ile sylab jest w słowie.
Źródło: www.raabe.com.pl

2. Co przedstawiają obrazki? Wyklaszcz słowa, dzieląc je na sylaby. Następnie połącz każdy obrazek z odpowiednim wagonikiem według zasady: tyle kropek na wagonikach, ile sylab w słowie.
Źródło: www.raabe.com.pl

KARTA PRACY 4: strona 9, 10, 11, 12.

Zachęcamy do zabaw w sylabizowanie wyrazów i tworzenie wyrazów z sylab.

KSIĄŻECZKA DO KODOWANIA: strona 27, 28 (kodowanie) i 25, 26 (na odwrocie).

ŻYCZYMY WAM MIŁEGO TYGODNIA
Wasze Panie

wpis edytowano 2020-05-26, 10:04
Komentarze
Avatar
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować lub zarejestrować
pozostało:
Brak komentarzy.