Scenariusz zajęcia
- wprowadzenie pojęć matematycznych
Temat globalny: ,,Wesoły karnawał"
Temat dnia: ,,Zabawy z balonami"
Cel ogólny:
- rozwijanie orientacji przestrzennej
Cel szczegółowy: dziecko:
- posługuje się wyrażeniami: góra, dół
- kładzie papierowy balonik: z przodu, z tyłu, obok ,,siebie"
- nakleja ,,papierowy balonik" w górnej części kartki papieru
Metody:
słowna: rozmowa, opowiadanie, objaśnienia i instrukcje
aktywizująca: burza mózgów
nowatorska: metoda E. Gruszczyk- Kolczyńskiej
metoda ruchowej ekspresji twórczej R.Labana
Techniki:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne: ilustracje do opowieści nauczycielki: 3 postacie przebranych dzieci, 3 papierowe baloniki, papierowy balonik dla każdego dziecka (w kolorach podstawowych), karty pracy- 3 postacie w dolnej części kartki + papierowe baloniki do naklejenia, klej, ołówki, płyta cd z nagraniem skocznej piosenki, koła hula- hop.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie z piosenką ,,Dzień dobry witam Was".
2. Słuchanie opowiadania nauczycielki ,,Przedszkolny bal"
Dzieci przyszły do przedszkola na bal.
Staś przebrał się za niebieskiego rycerza.
Ola przebrała się za czerwoną biedronkę.
Ala przebrała się za żółtą wróżkę.
Każde dziecko przyszło ze swoim balonikiem.
Staś miał niebieski balonik, który pasował mu kolorystycznie do stroju.
Ola miała czerwony balonik.
Ala miała żółty balonik. Nagle coś zaczęło się dziać z balonikiem Ali.
,,Ojej mój balonik opada z góry na dół. Co się dzieje?"
Z balonika Ali uszło powietrze i balonik spadł na dół.
Pytanie do dzieci:
,,Ile baloników jest teraz na górze?" (dwa)
,,Ile baloników jest na dole?" (jeden)
Burza mózgów:
,,Co można zrobić, aby balonik znów znalazł się w górze? (można go nadmuchać)
Próby nadmuchania balonika:
- wdech nosem
- wypuszczanie powietrza ustami (dmuchanie) 3x
,,Nagle powietrze uszło z balonika Stasia i Oli"
Pytanie do dzieci:
,,Ile baloników jest teraz na górze? (jeden)
,,Ile baloników jest na dole (dwa)
Próby nadmuchania balonika:
- wdech nosem
- wypuszczanie powietrza ustami (dmuchanie) 3x
3. Zabawy z balonikiem
- rozdanie papierowych baloników w kolorze: niebieskim, czerwonym i żółtym (1 balonik/dziecko)
- taniec z balonikiem
- na hasło ,,góra"- balonik trzymamy wysoko wspinając się na palce stóp
- na hasło ,,dół"- kucamy kładąc balonik na podłodze 3x
4. Utrwalenie pojęć : ,,przed, za, obok" , kształtowanie pojęć ,,góra- dół"
- kładzenie balonika przed sobą, za sobą, obok siebie, wskazywanie balonikiem góry, dołu
5. Zabawa ,,Oddaj balonik"
- wkładanie baloników do obręczy pod względem koloru.
6. Karty pracy ,,Bal" z wykorzystaniem instrukcji obrazkowej
- ułożenie baloników nad postacią w odpowiednim kolorze ,,niebieski strój- niebieski balonik"
- naklejanie baloników w górnej części kartki
- łączenie baloników z postacią ołówkiem
7. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę
Scenariusz opracowała i przeprowadziła
nauczycielka mgr Monika Prośniak
wpis edytowano 2019-02-23, 22:47