Scenariusz zajęć, które można przeprowadzić w przedszkolu z okazji Dnia Pizzy.
CELE OGÓLNE:
- rozwijanie pamięci dzieci poprzez naukę rymowanki
- poszerzanie wiedzy dzieci na temat znanej włoskiej potrawy
- rozwijanie umiejętności kulinarnych dzieci
- kształtowanie nawyków higienicznych podczas przyrządzania posiłku
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
- wie, skąd pochodzi pizza i wskazuje na mapie Włochy
- potrafi skoncentrować się podczas słuchania rymowanki
- zapamiętuje i recytuje rymowankę "Pizza"
- wie, jakie zasady powinny panować w kuchni podczas przygotowywania posiłku
- potrafi przygotować pizzę wg przepisu
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- mapa Europy
- tekst rymowanki „Pizza”,
- piosenka "Włochy"
- składniki potrzebne do pieczenia pizzy (blat do pizzy, sos do pizzy, pieczarki, cebula, szynka, ser żółty), papier do pieczenia, deseczki, noże.
Metody pracy:
- Pokaz, obserwacja
- Rozmowa, objaśnianie
- Zadania stawiane do realizacji
Formy pracy:
- Praca zbiorowa
PRZEBIEG:
1. Powitanie
2. Nauczyciel staje obok mapy Europy, opowiada dzieciom, skąd pochodzi pizza oraz pokazuje jej kraj pochodzenia na mapie
4. Dzieci słuchają rymowanki "Pizza”:
Słoneczną Italią się zachwycamy,
I ochotę na pizzę dziś mamy,
Gorąca i pikantna – cieszy podniebienie,
Możesz ją mieć dziś na zamówienie.
Następnie powtarzają jej fragmenty, razem z Nauczycielem.
3. Cała grupa przechodzi do kuchni w celu pieczenia pizzy:
a) umycie rąk,
b) formowanie ciasta na pizzę,
c) krojenie składników: pieczarek, szynki itp.,
d) smarowanie ciasta sosem,
e) układanie składników,
f) pieczenie pizzy,
g) sprzątanie miejsca pracy.
4. Zabawa ruchowa do piosenki poznanej na zajęciach rytmiki - pt.: „Włochy”
W buciku mieszkają,
auta produkują,
z potraw różnych słyną,
makaron gotują.
Ref.: Niech żyje Italia,
niech żyje makaron.
Niech żyje spagetti,
które wszyscy znają. (x2)
Oprócz makaronu
ciasto wyrabiają.
Potem z niego pieką
pizzę doskonałą.
5. Wspólne jedzenie pizzy upieczonej przez dzieci.
wpis edytowano 2012-01-03, 14:27