Scenariusz zajęć z wykorzystaniem Darów Froebla
Temat: Kolorowa jesień – zabawy z wykorzystaniem Darów Froebla
Grupa: 4 – latki
Czas trwania: 20 min
Cel ogólny: Rozpoznawanie kolorów.
Cele szczegółowe:
•Rozpoznaje kolory,
•Współpracuje w grupie,
•Wykonuje zadania wg poleceń nauczyciela,
•Rozwija wyobraźnię.
Formy pracy:
•indywidualna,
•grupowa,
•zbiorowa.
Metody pracy:
•metoda froeblowska,
•burza mózgów,
•czynna: zadań stawianych dziecku,
•słowna: rozmowa, objaśnienie, instrukcja.
Pomoce:
•Dar 1, 7, 8, 9.
•szablon drzewa/jeża/liścia/parasolki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanka
„Podaj proszę swoje dłonie i uśmiechnij się.
I pomachaj najgoręcej, przywitamy się”
2. Zabawa Fabryka pomysłów (burza mózgów) „Co kojarzy nam się z jesienią?” – podawanie swoich pomysłów.
3. Przedstawienie dzieciom Daru 1 z użyciem rymowanki:
Kilka kolorowych listków w pudełeczku śpi.
Ola, Marcel, Filip, Amelka – żółte listki, obudźcie właśnie WY.
4. Zabawa ruchowa „Kolorowe piłeczki” – wykonywanie ruchów i gestów wg poleceń nauczyciela, rozpoznawanie kolorów.
•Czerwony listek obraca się 3 razy.
•Żółty listek skacze obunóż.
•Pomarańczowy listek skacze na jednej nodze
•Zielony listek robi 3 przysiady.
5. Zabawa rozwijająca kreatywność i wyobraźnię „Stwórz obraz”
•Podział na grupy wg kolorów listków.
•Każda grupa otrzymuje szablon drzewa/jeża/ liścia/parasolki na arkuszu A3.
•Ich zadaniem jest stworzenie jesiennej kompozycji z wybranych Darów.
•Podziwiane prac innych grup.
6. Dary lubią porządek – porządkowanie sali.
7. Ewaluacja zajęć – Z czym kojarzy nam się jesień? – odpowiadanie na zdania wypowiadane przez nauczyciela tak lub nie.