Scenariusz zajęć adaptacyjnych w grupie dzieci 3-4-letnich
Temat: Poznajmy się
Cele:
- poznanie imion dzieci,
- wzbudzenie zaufania do nauczyciela,
- zapewnienie bezpieczeństwa podczas pobytu w przedszkolu,
- wprowadzenie miłej i przyjaznej atmosfery,
- zachęcanie do wspólnej zabawy,
- poznanie różnych zabaw i piosenek przedszkolnych.
- poznanie sali, łazienki i szatni młodszej grupy,
- pokonywanie nieśmiałości i poczucia niepewności, przezwyciężenie strachu przed nowym otoczeniem,
- kształtowanie umiejętności zgodnej zabawy oraz pracy w grupach bez rywalizacji
- wzmacnianie relacji dziecko – rodzic – nauczyciel
- integrowanie dzieci i rodziców.
Środki dydaktyczne:
chusta animacyjna, mazaki, kartki, baloniki, piłka, kredki
Przebieg spotkania
1. Powitanie rodziców i dzieci w sali.
2. Rozdanie przygotowanych wizytówek
3. Zabawa powitalna w kręgu:
Dzieci, rodzice i nauczyciel siedzą w kole. Nauczyciel recytuje treść powitanki, rodzic z dzieckiem powtarzają, pamiętając o odpowiednich gestach:
Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas,
jestem ja ( dzieci wskazują na siebie) jesteś ty ( wskazujemy na kolegę)
raz, dwa, trzy ( klaszczemy w dłonie).
4. Zabawa „Gadająca piłka”
Dzieci wraz z rodzicami siedzą w kręgu. Zabawę rozpoczyna nauczyciel trzymając piłkę mówi jak ma na imię i co najbardziej lubi. Podaje piłkę dziecku siedzącemu obok. Mówi dziecko, które trzyma piłkę w rączkach.
5. Rozmowa kierowana przez nauczyciela:
- Czy wiecie, gdzie się znajdujemy?
- Co to jest przedszkole?
- Co dzieci robią w przedszkolu?
6. Zabawa w kole „Balonik”
Baloniku nasz malutki, rośnij duży okrąglutki,
Balon urósł, że aż strach,
Przebrał miarę no i trach (dzieci upadają na podłogę)
7. Ćwiczenie logorytmiczne z wykorzystaniem krótkiego wierszyka z połączeniem ruchu rąk i nóg.
Ręce robią: klap, klap, klap
Nogi tupią: tup, tup, tup,
Tutaj swoją głowę mam
a na brzuszku: bam, bam, bam
Buzia robi: am, am, am
Oczy patrzą tu i tam
Tutaj swoje uszy mam
A na nosie sobie gram.
8. Zabawa relaksacyjna – masażyk „Dreszczyk”
Nauczycielka mówi wiersz, demonstrując czynności, które rodzice powtarzają na plecach dziecka:
Tędy płynie rzeczka, (ruch falisty od głowy do bioder),
idzie pani na szpileczkach, (stukanie palcami wskazującymi wzdłuż kręgosłupa),
tu przebiegły konie - patataj, (stukanie piąstkami wzdłuż kręgosłupa),
tędy przeszły słonie, (klepanie dłońmi ułożonymi w kształcie łódeczki),
a tu idzie szczypaweczka, (leciutkie szczypanie),
zaświeciły dwa słoneczka, (rysujemy dwa słoneczka - masaż spiralny),
spadł drobniutki deszczyk, (lekkie pukanie wszystkimi palcami),
czy przeszedł cię dreszczyk? (łaskoczemy dziecko),
potem zmiana ról.
9. Zabawy z chustą animacyjną:
„Szukaj koloru”- chusta leży na podłodze, na hasło: „siadamy na trawce”-
dzieci siadają na kolorze zielonym, „kąpiemy się w jeziorze”- siadają na
kolorze niebieskim „opalamy się na żółtym piasku”- na żółtym, „wąchamy
czerwone kwiatki”- na czerwonym.
„Piłka w górę – strzelanie” uczestnicy trzymają chustę za uchwyty. Na jej środku leży piłka. Powoli, równocześnie wszyscy podnoszą chustę do góry, po czym energicznie opuszczają ją, piłka została wystrzelona w górę
„Kolorowe niebo”
uczestnicy zabawy trzymają chustę i poruszając nią robią fale; najpierw
powoli a potem coraz szybciej.
Grupa wachluje chustą wysoko, a następnie coraz niżej. Wreszcie kładzie ją na leżących, tak by chusta opadła.
10. Ozdabianie konturu balonika.
Dzieci siadają do stolików otrzymują kredki i mazaki oraz kontur balonika. Zadaniem dzieci jest pokolorować lub ozdobić według pomysłu balonik.
11. „Zwiedzamy przedszkole”- przejście dzieci do łazienki, sali gimnastycznej, sal zabaw pozostałych grup przedszkolnych. Zwiedzanie szatni i ogrodu przedszkolnego.
12. Dowolne zabawy dzieci w sali.
13. Wręczenie każdemu dziecku nadmuchanego balonika
14. Podziękowanie dzieciom i rodzicom za wspólną zabawę
Opracowała; mgr Marta Jęśko