Scenariusz zajęć koleżeńskich przeprowadzonych w grupie dzieci 3-4-letnich
Temat: „ Jestem czarodziejem – znam magiczne słowa”
Cele ogólne:
- wdrażanie do zachowań akceptowanych społecznie, wprowadzanie w kulturę bycia,
- wdrażanie do używania słów kulturalno - grzecznościowych,
- rozwijanie logicznego myślenia,
Cele operacyjne:
Dziecko:
- stosuje zwroty grzecznościowe w zabawach
- układa rytm „proszę – dziękuję” wg podanego kodu,
- ocenia prawdziwość zdań dotyczących zwrotów grzecznościowych
Formy pracy: praca w grupie, indywidualna,
Metody pracy: czynna, aktywizująca, słowna, oglądowa, elementy kodowania wg programu "Uczymy dzieci programować"
Pomoce dydaktyczne: tekst i nagranie piosenki, ilustracje z czarodziejskimi słowami, mała piłeczka, ilustracje z kodem, obrazki z buziami, stemple ze znaczkami motywacyjnymi
Przebieg:
1. Powitanie dzieci rymowanką „Podajmy sobie ręce” – tworzenie koła, sygnalizowanie dzieciom rozpoczęcia zajęcia.
„Podajmy sobie ręce i zróbmy duże koło,
Podajmy sobie ręce zabawmy się wesoło”.
2. Zabawa z piosenką "Budujemy ciszę" – zabawa naśladowcza ze śpiewem, wyciszenie się dzieci
3. Burza mózgów „Czarodziejskie słowa” – co to są czarodziejskie słowa, kiedy je stosujemy - naprowadzenie dzieci poprzez rozmowę i ilustracje obrazujące użycie owych słów w życiu codziennym (dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam, smacznego).
4. Zabawa „Proszę-dziękuję”
Nauczyciel podaje jednemu dziecku piłeczkę mówiąc proszę, ono musi odpowiedzieć dziękuję i podać ją kolejnej osobie z użyciem form grzecznościowych.
5. "Proszę – dziękuję – przepraszam” – zabawa ruchowa – reakcja na umowny kod
Dzieci biegają po sali przy dźwiękach tamburyna, na przerwę w muzyce dzieci zatrzymują się i odgadują treść obrazka dzieląc jego nazwę na sylaby.
6. "Proszę – dziękuję” – układanie rytmu z wykorzystaniem emblematów
7. Zabawa „Prawda/fałsz” z wykorzystaniem obrazków:
Dzieci odpowiadają na pytania podnosząc do góry obrazek z buzią uśmiechniętą – prawda lub smutną – fałsz:
• Gdy wchodzimy rano do sali mówimy „dobry wieczór”.
• Gdy idziemy spać mówimy rodzicom „dobranoc”.
• Idąc do domu mówimy „do widzenia”
• Gdy kogoś uderzę mówię „przepraszam”
• Gdy widzę Panią z przedszkola mówię „smacznego”
• Gdy chcę żeby ktoś podał mi zabawkę mówię „proszę”
• Gdy zaczynam jeść śniadanie mówię wszystkim „do widzenia”
• Gdy ktoś mi podaje mi zabawkę mówię „dziękuję”.
8. Podziękowanie za udział w zajęciu, nagrodzenie dzieci znaczkami motywacyjnymi
Bibliografia:
1.Piosenka „Budujemy ciszę” pochodzi z publikacji „Rymowanki-zapraszanki” Bliżej Przedszkola