01.12.2011r. był szczególnym dniem zarówno dla dzieci, jak i pracowników naszego Przedszkola. Od samego rana, wszyscy z wielką niecierpliwością czekali na spotkanie z niezwykłymi, ale jakże oczekiwanymi gośćmi. Wreszcie długo oczekiwany moment nastąpił.
Z wizytą przyjechali do nas, przedstawiciel National Awards Manager pan Dolly Gray oraz dzieci wraz z opiekunami z oddziału przedszkolnego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 3 W Krakowie.
Gości powitała pani dyrektor Katarzyna Parka, oraz dzieci z grupy V, które w pięknych strojach krakowskich zatańczyły „krakowiaka” oraz zaprezentowały program słowno–muzyczno–teatralny o tematyce krakowskiej pt. „Hej na krakowskim rynku”.
Pani dyrektor zaprosiła wszystkich do grupy VI, gdzie pani Beatka i pani Ania poprowadziły zajęcia plastyczno – techniczne podczas których wykonały „Jesiennego jeża” z masy solnej i makaronu. Prace były przepiękne. Dzieci
i panie zaprosiły również gości do pamiątkowego zdjęcia.
Nasze „ maluchy” miały również możliwość pochwalenia się znajomością języka angielskiego. Wspólnie z panią Magdą, lektorem języka anielskiego, wzięły udział w zabawach z piosenkami jak również próbowali rozmawiać z gośćmi po angielsku. Temat jak najbardziej aktualny – spotkanie ze Świętym Mikołajem. Był to dla nich nie lada sprawdzian, ale okazało się, że świetnie sobie poradzili.
Pani dyrektor Katarzyna Parka oprowadziła gości po Przedszkolu, opowiadając o naszej pracy, zwyczajach i tradycjach. Wszyscy z dużym zainteresowaniem oglądali piękne, przestronne sale, rozmawiali z bawiącymi się dziećmi.
Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Mali goście, byli zafascynowani wszystkim, co zobaczyli. Uśmiech nie schodził im z twarzy. Największą radość sprawili im jednak nasi rodzice, którzy ufundowali dla wszystkich paczki – niespodzianki, w których były oczywiście słodycze, zabawki, płyty z piosenkami oraz z bajkami.
Pani dyrektor wręczyła medal „Przyjaciela Przedszkola" panu Dolly Gray oraz przekazała medal dla pana dyrektora Roberta Nixona, który w ubiegłym roku również odwiedził naszą placówkę.
Pani dyrektor podziękowała wszystkim, za tak miłe spotkanie i zaprosiła na następne, które na pewno nastąpi ponieważ nasze Przedszkole już od kilku lat współpracuje ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno Wychowawczym nr 3 w Krakowie.
Aby zintegrować nasze środowiska, koleżanka Marzena Bielecka opracowała i wdrożyła w życie Przedszkola w roku 2007 przedsięwzięcie „Nie to ważne, co nas dzieli, lecz to, co nas łączy”, zawierające etapowe wdrażanie programu
The Gateway Award w Przedszkolu.
W roku szkolnym 2010/2011, realizując założenia przedsięwzięcia, przyczyniliśmy się do realizacji kolejnych działań w ramach sekcji:
Sekcja „Hobby”, która zachęca uczestników do rozwijania własnych zainteresowań była realizowana przez nas poprzez:
• Przygotowanie prac plastycznych uczniów i przedszkolaków na wystawy.
• Prezentacja prac plastycznych uczniów w Przedszkolu.
• Udział uczniów w warsztatach plastycznych na terenie Przedszkola w grupach V i X.
• Udział w kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”
Sekcja „Usługi” jest promocją pewnej świadomości społecznej i służeniu społeczności, czyli każdy uczestnik zobowiązany jest do wykonania pracy na rzecz innych osób i właśnie w tym celu uczniowie:
• Przygotowują materiały na gazetkę ścienną w Przedszkolu.
• Wykonują prace plastyczne oraz okolicznościowe laurki i prezenty dla przedszkolaków.
• Pomagają przy pracach porządkowych w sali
• Grabią jesienią liście na terenie Przedszkola oraz sadzą roślinki.
Sekcja „Rekreacja fizyczna” Rozwija świadomość sportową jako rozrywkę i część zdrowego stylu życia. Umożliwiamy uczniom jej realizację poprzez:
• Udział we wspólnych zabawach i grach sportowych na terenie sali i ogrodu przedszkolnego.
• Uczestnictwo w zajęciach integracyjnych z przedszkolakami z innych grup na terenie naszego Przedszkola.
Sekcja „Styl życia” ma rozwijać w szerokim aspekcie rozumiane umiejętności życiowe, które ćwiczymy poprzez:
• Stwarzanie okazji do przygotowania wspólnych poczęstunków na terenie Przedszkola (kultura spożywania, samoobsługa).
• Korzystanie w sposób bezpieczny ze sprzętu rekreacyjnego.
• Dbanie o estetyczny wygląd osobisty.
• Udział w oglądaniu prezentowanych na terenie Przedszkola spektaklach teatralnych – kultura ucznia, jako widza.
Najważniejsze jest to, że program The Gateway Award, na który pracujemy oprócz dużej aktywizacji uczestników, służy również zmianie postrzegania osób niepełnosprawnych zarówno przez dzieci jak i dorosłych.
Lucyna Opido
Nauczycielka Samorządowego Przedszkola nr 5 w Krakowie
wpis edytowano 2012-01-30, 09:41