Listopadowe święto to doskonała okazja do tego, aby utrwalić symbole narodowe, budować postawę patriotyczną oraz świetnie się bawić w narodowej konwencji.
Data 11 listopada to dla dzieci abstrakcja, tak samo, jak pojęcie „Święto Niepodległości”. Małe dziecko może nie od razu zrozumie, co to jest patriotyzm lub ojczyzna, ale to wcale nie oznacza, że nie możemy z nim o tym rozmawiać. Warto, by dziecko oswajało się z tymi pojęciami już od najmłodszych lat.
Warto mówić o patriotyzmie i ojczyźnie, używać tych pojęć, by dziecko z nimi się oswajało. Ważne, by znać historię Polski. Potrafić o niej opowiadać, np. jak powstało państwo, o wspólnym języku. Odnosząc się do faktów historycznych, pokazywać, że my, Polacy mamy długą historię. To też jest ważne w zrozumieniu, czym jest ojczyzna.
W Dniu Niepodległości warto mówić w kontekście historycznym, że to na pamiątkę odzyskania niepodległości i że obchodzi się to święto co roku. Teraz dziecko będzie nasiąkać tą atmosferą, tradycją, ale zrozumienie przyjdzie później.
Dziecko czuje, że Dzień Niepodległości jest wyjątkowy, bo rodzice nie idą do pracy, wokół wiszą biało - czerwone flagi.
W Samorządowym Przedszkolu nr 11 im. Misia Uszatka w Krakowie w każdej grupie zorganizowane były zajęcia patriotyczne, dzieci wykonywały kotyliony, flagi, serduszka, wszystko oczywiście w biało czerwonych barwach. Niespodziankę dla wszystkich przygotowały panie i przedszkolaki z grupy 7, zaprosiły nas na prezentację swojego występu, w tym roku prezentowany w inny sposób: na ekranie, a wszystko to oczywiście przez pandemię.
Nie mogło też zabraknąć wspólnego odśpiewania hymnu państwowego o godz. 11.11. Przedszkolaki doskonale wiedzą, że hymn śpiewamy w postawie na baczność.
W grupie 12 w tym dniu było bardzo uroczyście, jeszcze z innego powodu, dnia 11 listopada swoje urodziny obchodzi Zuzia, która co roku częstuje nas w tym dniu słodyczami, my zaś śpiewamy jej gromkie 100 lat!!!
Opracowała: Lucyna Kopek
wpis edytowano 2020-11-11, 12:40