21 listopada dzieci z grup III, V i VI wzięły udział w zielonej lekcji przyrody „Przygotowanie zwierząt do zimy”, którą poprowadziła p. leśniczy Aleksandra Paszkowska z Nadleśnictwa Kłodawa.
Polsce wiele gatunków zwierząt zapada w sen zimowy. Następuje spowolnienie procesów życiowych i zmniejszenie temperatury ciała, co pozwala przetrwać im zimę. Sen może trwać cały ten czas lub być przerywany jak jest to w przypadku wiewiórek, czy borsuków. Dlatego też wiewiórki gromadzą jesienią odpowiednie ilości zapasów. Zimują zazwyczaj w dziuplach drzew, ale stosunkowo często się wybudzają. Odwiedzają wówczas swoje spiżarnie, gdzie odłożyły ulubione orzechy i nasiona. Przed nadejściem zimnych dni wiewiórki potrafią nazbierać sobie grzybów, po czym suszą je na gałęziach i magazynują w dziuplach. Borsuki wybudzają się, gdy zima odrobinę zelżeje. Wówczas wychodzą na zewnątrz swych nor aby się napić, gdyż pożywienie mają zmagazynowane w odpowiedniej komorze. Kiedy jednak załatwią swoje sprawy na zewnątrz wracają do swojej kryjówki i ponownie zasypują wejście.
Podczas spotkania dzieci dowiedziały się również w jaki sposób można pomóc zwierzętom przetrwać zimę i czym można je dokarmiać. Okazało się, że skrzydlatym przyjaciołom wystarczą nasiona i ziarna zbóż, a nie okruszki chleba. Chcąc pomóc zwierzętom zimą, należy pamiętać o prawach natury i uważać, by im nie zaszkodzić.